Bursa’da 1970’li yıllar…

1971 yılında Uzay Pastanesi kurucularından Nizamettin Erol’un amcası Mehmet Erol, Polonya'dan Bursa'ya gelerek Polonez Pastanesi’ni açarken, şu anda Uzay Pastanesi’nin temellerini atmış olacağını bilmiyordu.

Altıparmak’ta şu anda Uzay Pastanesi’nin bulunduğu yerde hizmet veren Polonez Pastanesi’nin macerası kısa sürdü. Çünkü Mehmet Erol, iki yıl sonra Polonya’ya dönmeye karar verdi ve Polonez Pastanesi’ni kardeşi Hamza Erol’a devretti. Hamza Erol da Çamlıhemşin’den oğlu Nizamettin Erol’ u çağırarak işin başına geçti.

Nizamettin Erol, o sıralarda Ankara’da pasta ustası olarak çalışan bacanağı Ali Birgül’ü Bursa’ya davet etti. Bu ziyaretin sonucunda Ali Birgül ve Nizamettin Erol ortak olarak, Polonez Pastanesi’ni işletmeye karar verdiler ve daha sonra beraber Uzay Pastanesini kurdular.

Böylelikle,  bir Bursa markası olarak devam edecek uzun soluklu Uzay Pastanesi yolculuğu 1973 yılında başladı.

Uzay adı

21 Temmuz 1969 tarihinde, Apollo 11 uzay aracıyla, astronotlar Armstrong ve Aldrin uzaya ayak bastılar. İnsanlık adına gerçekleşen bu inanılmaz gelişme ile uzayda hareketli zamanlar yaşanmaya başladı. O yıllarda herkesin gözü uzaya dönmüşken yeni kurulan bir pastaneye aranan isim kolaylıkla bulundu: UZAY. İsmin bulunmasının ardından Uzay Pastanesi logosu oluşturuldu. Logoda isim Uzay Patisserie olarak kullanıldı ve logo turkuvaz rengini de gökyüzünden aldı.

Uzay Pastanesi’ni kuran iki adam hayallerini gerçekleştirdiler, tıpkı Uzay’a ayak basan iki adam gibi…

2012 yılında logoda küçük bir tadilata gidildi, malum çağ değişmişti. Logo üstünde yer alan patisserie yazısı kaldırılarak logo şu anda kullanılan şeklini aldı.

İkinci Kuşak

1973'de Altıparmak'ta atılan ‘büyük adım’ı bugün, iki ailenin ikinci kuşak temsilcileri; İlker Birgül, Fatoş Birgül Bolelli, Hanife Erol Yeşil ve Özge Erol yönetiminde atılan daha büyük adımlar izliyor. Uzay Pastanesi Bursa’da 220 çalışanı ve sektöre yön veren girişimleriyle yoluna devam ediyor.

Uzay şu anda Bursa’ya  11 mağazası, ile lezzet katmanın yanı sıra Outside Catering ile lezzetlerini yaptığı davet ve organizasyonlara taşıyor.

Öncü ve yenilikçi adımlar atmaktan hiçbir zaman vazgeçmeyen Uzay, 2013 yılına yeni markası  CAKE PLANET  ile merhaba dedi. Uzay grubu, Cake Planet ile donuk pasta sektöründe satış-pazarlama faaliyetine başladı. Cake Planet çok yakında sadece Bursa’nın değil, tüm Türkiye’nin yakından tanıdığı bir marka olma yolunda ilerliyor.